Kukurūzų tręšimas – kokios maistinės medžiagos svarbios kiekviename vystymosi etape

Wissenswertes zum Maisanbau Kukurūzų tręšimas yra didelio derliaus sąlyga (Nuotrauka: stock.adobe.com – Countrypixel)

Pagrindinės sąlygos tinkamam kukurūzų augimui ir vystymuisi bei jų derliui: šiluma, šviesa ir vanduo. Papildomas elementas – vietai ir norimam derlingumo lygiui pritaikytas tręšimas.

Būdingas kukurūzų vystymosi bruožas yra intensyvus masės augimas po pradinio vystymosi laikotarpio, kurį daugiausia lemia sėklų kokybė.

Tręšiant kukurūzus pagal poreikius, reikėtų ne tik atsižvelgti į šį faktą, bet ir atitikti iš to kylančius reikalavimus dėl svarbių augalų maistinių medžiagų prieinamumo, kiekio ir pasiskirstymo.

 

Kukurūzų tręšimas įvairiais brandos tarpsniais

​Tręšimas pradiniais brandos tarpsniais

W fazie początkowej zapotrzebowanie roślin kukurydzy na składniki pokarmowe jest zaspokajane w całości z nasion. Aby pobudzić wzrost korzeni, można podać fosfor i azot w postaci nawozu donasiennego lub jednocześnie z siewem. Jeśli jednak poziom zaopatrzenia gleby jest bardzo wysoki, składniki odżywcze mogą się niepotrzebnie gromadzić. W takich przypadkach można w niektórych latach zrezygnować z nawożenia równocześnie z siewem.

Tręšimas nuo 6-8 lapų stadijos

Tik nuo 6-8 lapų stadijos kukurūzai pasisavina didelius maisto medžiagų kiekius. Tai visų pirma kalis, azotas, fosforas ir magnis.

Kalis

Kalis daro didelę įtaką kukurūzų vandens pasisavinimui. Jei kukurūzai yra gerai aprūpinti kaliu, jie turi tinkamą vandens balansą, o tai teigiamai veikia augalo atsparumą sausrai ir šalčiui. Be to, kalis skatina angliavandenių susidarymą, kuris yra svarbus grūdų užpildymui ir atsparumui ligoms bei kenkėjams. Nereikėtų pamiršti kalio atsargų, ypač lengvesnėse dirvose. Skirtingai nuo molio ir priemolio dirvožemių, kalio čia yra mažiau.

Azotas

Per visą augimo ir brandos procesą kukurūzams reikia azoto. Pagrindinis poreikis atsiranda likus maždaug 3 savaitėmis iki šerdies vystymosi, kai prasideda intensyvus sausųjų medžiagų susidarymas. Jei azotas buvo naudojamas kaip sėklų trąša arba tręšiamas kartu su sėjimu, antrą kartą azotu paprastai tręšiama 6-8 lapų stadijoje. Tačiau kadangi augalai dirvoje pasisavina ir organiškai surištą azotą, su dozėmis nereikėtų persistengti. Priešingu atveju gali pernelyg padidėti svoris, sumažėti augalų stabilumas, vėluoti nokimas ir dėl to apskritai pablogėti kukurūzų kokybė.

Fosforas

Fosforas vaidina svarbų vaidmenį ne tik pirminio kukurūzų vystymosi metu. Fosforo augalui taip pat reikia kaip energijos šaltinio žydėjimui, varpos dygimui ir krakmolo kaupimui grūduose. Fosforo poreikis priklauso nuo fosfatų kiekio dirvožemyje, vietos sąlygų ir numatomo derliaus.

Magnis

Palyginti su kitomis maistinėmis medžiagomis, kukurūzams reikia nedaug magnio. Nepaisant to, ši maistinė medžiaga atlieka svarbų vaidmenį fotosintezėje ir energijos, baltymų bei angliavandenių apykaitoje. Lengvesni arba smėlingi dirvožemiai vargiai gali papildyti šio elemento prieinamumą. Gyvulininkystės ūkiai gali praturtinti dirvą magniu, barstydami mėšlą. Arba magnio poreikį galima patenkinti, pavyzdžiui, kalkėmis arba kizeritu, pridedant magnio.

Iki kukurūzų žydėjimo pabaigos, augalas pasisavina 100 % kalio, 85 % azoto ir apie 75 % fosforo. Grūdų nokimo laikotarpiu sukaupiami likę 25% fosforo.

Organinis kukurūzų tręšimas

Visų pirma, kukurūzai silosui daugiausia auginami ten, kur juos galima panaudoti gyvulininkystės ūkiuose arba biodujų gamyklose. Šie ūkiai savo ruožtu gamina didelius kiekius srutų arba fermentacijos substratų, kurie gali būti naudojami kukurūzų auginimui kaip organinė trąša. Tačiau svarbu turėti žinių apie naudojamų organinių trąšų sudedamųjų dalių kiekį. Nors leidžiama naudoti orientacinius duomenis, tikslingam tręšimui rekomenduojama atlikti mėšlo ar digestato analizę.

Organinių trąšų įterpimo laikas turėtų būti kuo artimesnis kukurūzų sėklų sėjos laikui. Be to, srutos turi būti išpiltos tiesiai į dirvą, kad būtų išvengta dujų nuostolių. Jei srutos išpilamos tiesiai tarp eilių, galima tai daryti ir po sėjos ar net augančiame pasėlyje. Tai padeda išvengti amoniako nuostolių.

Dirvos kalkinimas

Auginant kukurūzus, svarbus subalansuotas kalcio kiekis dirvoje. Optimali pH vertė turi būti nuo 5,0 iki 7,0, priklausomai nuo dirvožemio tipo ir humuso kiekio. Jei dirva nepakankamai aprūpinama kalciu, sumažėja ir pagrindinių maisto medžiagų prieinamumas. Net ir esant labai geram dirvožemio aprūpinimui fosforu, cinku, variu, boru ir manganu, šių maistinių medžiagų prieinamumas yra ribotas dėl mažesnio jų tirpumo. Svarbu tai, kad tiek per mažas, tiek per didelis kalcio kiekis gali sukelti didelių derliaus nuostolių.

Per mažai kalcio turinčias dirvas reikia kalkinti. Tai pagerina dirvožemio struktūrą, o tai savo ruožtu teigiamai veikia oro ir vandens balansą. Be to, skatinamas dirvožemio įšilimas, o tai ypač svarbu pirminei kukurūzų brandai.

Mūsų sėklos parduodamos padedant farmpartneriams – nuo ​​ūkininko iki ūkininko. Tad savo klientams galime suteikti tiek profesionalių patarimų, tiek aukščiausios kokybės sėklas. Tai mūsų #farmprinzip idėja.

Susisiekite su mūsų regiono vadybininkais ir paklauskite apie farmpartnerį savo vietovėje!

Apsipirkite su #farmprinzip idėja

Sėklos iš pirmų rankų! Aukščiausia kokybė – nuo ​​ūkininko iki ūkininko, su profesionaliais patarimais. Pasikalbėkite su mūsų regiono vadovais!