Vietos paruošimas, sėja ir sėjos tankis

Wissenswertes zum Maisanbau

Tinkamai paruošta vieta ir sėja yra svarbūs veiksniai, lemiantys kukurūzų auginimo sėkmę (nuotrauka: stock.adobe.com – oticki)

Auginant kukurūzus, dirvožemio tipas yra mažiau svarbus nei jo struktūra.

Todėl prieš sėjant kukurūzų sėklas reikia atkreipti dėmesį į tinkamą vietos paruošimą. Tokiu būdu galite išvengti tipiškų dygimo periodo ligų, tokių kaip fuzariozės, dėl kurių miršta sodinukai ir jauni augalai.

Tiesą sakant, šių ligų galima išvengti beicuojant sėklas. Tačiau sėklų beicavimas negarantuoja visiškos apsaugos nuo grybelinės infekcijos, todėl išankstinis tinkamas dirvos paruošimas yra dar svarbesnis.

Substrato paruošimas

​Yra du dirvožemio įdirbimo tipai:

  • tradicinis dirbimas,
  • supaprastintas dirbimas

Tradicinis dirbimas

Tradicinis kultivavimas daugiausia atliekamas smėlingose ​​dirvose, kurias lengva įdirbti naudojant pavasarinį arimą. Reguliarus arimas gali apsaugoti ir padidinti derliaus potencialą struktūriškai silpnesnėse dirvose. Tokiu būdu daugiau organinių medžiagų pasiekia viršutinį dirvožemio sluoksnį ir padeda pagerinti vandens kaupimo galimybes. Tačiau molio ir priemolio dirvose rekomenduojamas žieminis arimas, kad būtų galima pasinaudoti vėlesniu dirvožemio užšalimu.

Supaprastintas dirbimas

Būdingas supaprastinto žemės dirbimo bruožas yra tas, kad paviršiuje lieka mulčio sluoksnis iš ankstesnio pasėlio. Visur, kur galima įdirbti dirvą dėl tinkamo jos įšilimo, sėjama į mulčiuotą dirvą, paruošus ją prieš sėją, pvz., naudojant rotacines akėčias. Tačiau tai netaikoma sunkiai apdirbamiems dirvožemiams. Šiuo atveju tiesioginė sėja į mulčią yra daug naudingesnė, net jei dėl neoptimalių sąlygų kyla derliaus sumažėjimo rizika.

Trečiasis supaprastinto žemės dirbimo variantas yra vadinamasis ruožo metodas. Tokiu atveju nedirbamas visas plotas, o tik apie 20 cm pločio ruože įdirbamos ražienoje arba įšalusiame priešsėlyje tarp kukurūzų eilių. Tada į šiuos ruožus paprastai įpilama srutų, dažnai naudojant GPS. Tarp ruožų lieka nepažeistas mulčio sluoksnis, apsaugantis dirvą nuo išgaravimo ir erozijos.

 

Sėja – svarbūs veiksniai, įtakojantys kukurūzų auginimo sėkmę

Kukurūzai gana reiklūs dirvožemio struktūrai. Visų pirma, ji neturėtų būti sutankinta, privalo turėti geras šilumos izoliacijos savybes, tinkamą oro ir gerą vandens pralaidumą. Be to, norint sėkmingai sėti kukurūzus, reikia atsižvelgti į šiuos veiksnius:

  • Dirvos temperatūra > 8 °C
  • Pakankamas dirvožemio drėgnumas
  • Sėjos gylis:
    • Lengvos dirvos: 5–6 cm
    • Sunkios dirvos: 4 cm
  • Sėjos gylis priklausomai nuo datos:
    • Ankstesnė sėja: sekliau
    • Vėlesnė sėja: giliau
  • Sėklas gerai išdirbkite žeme

Be galo svarbus ir sėjos datos pasirinkimas. Čia galioja taisyklė: kuo anksčiau arba kiek įmanoma vėliau! Per anksti sėjant būna prastesnis, uždelstas dygimas ir dėl to netaisyklingas išdygimas, o per vėlai sėjant trumpėja vegetacijos periodas, dėl ko gali suprastėti branda ir nukentėti kokybė. Be to, vėlyva sėja gali pakenkti dirvožemiui, priklausomai nuo oro sąlygų.

Galiausiai verta paminėti, kad sėjos data turi lemiamos įtakos dygimo laikui, kuris, jei įmanoma, turėtų trukti mažiau nei 20 dienų. Priešingu atveju žymiai padidėja sodinukų pažeidimo rizika. Priklausomai nuo oro sąlygų, sėjama paprastai nuo balandžio vidurio iki gegužės vidurio. Šiuo laikotarpiu taip pat numatoma vėlyvųjų šalnų rizika.

Sodinimo tankis – pagrindinis sėjos normos nustatymo kriterijus

Sodinimo tankis priklauso nuo atstumo tarp eilių ir tarp sėklų eilėje. Paprastai jis svyruoja nuo 7 iki 11,5 augalų/m². Kuo lengvesnis dirvožemis ir prastesnis vandens tiekimas, tuo didesnė tikimybė, kad teks mažinti pasėlių tankumą.

Pagal sodinimo tankį apskaičiuojama sėjos norma, t.y. sėklų skaičius hektare arba kvadratiniame metre. Tačiau, nustatant sėjos normą, visada reikia atsižvelgti į nuostolius dygimo stadijoje. Jie gali atsirasti dėl biotinių arba abiotinių veiksnių, pvz.: dėl sodinukų užkrėtimo grybais, švedinių muselių ar vielinių kirmėlių užkrėtimo, paukščių lesimo arba žemės ūkio technikos ir tręšimo metodų padarytos žalos tręšimo ir augalų apsaugos metu.

Paprastai rekomenduojamas sėjos tankis turėtų būti padidintas maždaug 10%. Esant labai ankstyvai sėjai arba ne visai palankioms sėjos vietos sąlygoms, tikslinga taikyti didesnę – 12-15 proc. – nuostolių paklaidą. Vėluojant sėjai, pakanka numatyti maždaug 5% nuostolių.

Galimos prasto dygimo priežastys

Tikslinį sėjos tankį galima pasiekti tik tuo atveju, jei dygimas ir pradinis vystymasis vyksta be komplikacijų. Tačiau įvairūs veiksniai gali neigiamai paveikti šį procesą.

Priežastys, dėl kurių vietomis netenkama derliaus

  • ​Blogos dirvožemio sąlygos ir nepalankūs orai (pavyzdžiui, dirvožemio tankinimas, sausos arba šlapios vietos ir skirtingos temperatūros dėl kalvoto reljefo)
  • Skirtingas vandens ir maistinių medžiagų prieinamumas
  • Kenkėjai, pvz., vieliniai kirminai arba paukščiai, mintantys sodinukais

Prasto dygimo didesnėse teritorijose priežastys

  • ​Sėjinukų vystymosi pokyčiai dėl, pvz., per kieto arba puraus substrato, netinkamo grūdų pasiskirstymo, oro trūkumo sušlapus ar uždumblėjus, vabzdžių ir paukščių maitinimosi padarytos žalos.
  • Sėklų įterpimo tarpai dėl, pvz., netinkamai parinkto sėjamosios disko arba netinkamo oro slėgio
  • Dygimo trūkumas eilėse dėl, pvz., per tankių provėžų, potvynių, herbicidų padarytos žalos, nepakankamo sėklų dangos, kurtinių lesimo
  • Sėklų dygimo sutrikimai dėl, pavyzdžiui, nepalankių dygimo sąlygų, netinkamos substrato, senų sėklų sėjimo ar sėklų ydų

Kai kurias dygimo problemas galima pašalinti tinkamai paruošus vietą. Aukštos kokybės kukurūzų sėklų naudojimas taip pat užtikrina gerą dygimą, ypač jei sėklos buvo beicuotos.

Mūsų sėklos parduodamos padedant farmpartneriams – nuo ​​ūkininko iki ūkininko. Tad savo klientams galime suteikti tiek profesionalių patarimų, tiek aukščiausios kokybės sėklas. Tai mūsų #farmprinzip idėja.

Susisiekite su mūsų regiono vadybininkais ir paklauskite apie farmpartnerį savo vietovėje!

Apsipirkite su #farmprinzip idėja

Sėklos iš pirmų rankų! Aukščiausia kokybė – nuo ​​ūkininko iki ūkininko, su profesionaliais patarimais. Pasikalbėkite su mūsų regiono vadovais!